Nienawiść jajników

Tyle się mówi o dyskryminacji kobiet, stawiając pod pręgierzem mężczyzn, którzy więcej zarabiają,szybciej awansują i w ogóle więcej mogą. Ale rozejrzyjmy się uważnie dookoła. Ilu wrogów jest w naszym własnym obozie? Tak, kobiety dyskryminują kobiety. Czasem są to cieniutkie szpileczki, których ukłucie prawie nie boli. Czasem ciosy zwalające z nóg.

Wyładniałaś. Takim stwierdzeniem wita mnie znajoma, z którą nie widziałam się kilka miesięcy. Czyli wcześniej ładna nie byłam? Mogła powiedzieć: świetnie wyglądasz, wtedy potraktowałabym jej słowa jako komplement. Ale powiedziała to, co powiedziała. Czy raczej palnęła. Bez zastanowienia. Pierwsze, co jej przyszło na myśl. Niby komplement podszyty niechęcią, zazdrością.

Inna „siostra” szepcze mi na ucho podczas imprezy imieninowej: śpiesz się, zegar tyka i patrzy znacząco na mojego partnera. Robi mi się przykro. Czy bez obrączki na palcu i dziecka w wózku nie jestem pełnowartościową kobietą? Czy przepis na szczęście dla kobiety jest naprawdę taki prosty: mąż plus dziecko i dom z ogrodem? Innego nie ma?

Kuzynka trzy lata po ślubie regularnie indagowana jest przez ciotki i szwagierki o dziecko. Kiedy? Każdej ma tłumaczyć, że próbują, ale nic z tego nie wychodzi? Że robią badania, szukają sposobu?

Myślę, że nie ma co bronić takich pań. Za ich słowami nie stoją wcale dobre intencje, choć każda pewnie by zaprzeczyła. Za ich słowami stoi nienawiść, często nieuświadomiona, zakamuflowana. Odcisk jakiejś prehistorycznej zwierzęcej rywalizacji samic. Dramatyczny brak poczucia własnej wartości. Strach przed samotnością.

To nie mężczyźni są naszymi wrogami, to my, kobiety, jesteśmy największymi wrogami samych siebie.

Nawigacja po wpisie

  4 comments for “Nienawiść jajników

 1. ~Ewa
  17 czerwca 2017 o 07:08

  Ależ oczywiście. Poniżej kilka cytatów sławnych ludzi na ten temat:

  Gdyby Bóg zapytał kobiety, czego ona sobie życzy, odpowiedziałaby, ażeby wszystkie inne były od niej brzydsze i skromniej ubrane. Autor: Aleksander Świętochowski.

  Kobiety nie są okrutne dla mężczyzn, chyba że chodzi o jakąś konkretną osobę, są okrutne tylko dla kobiet. Autorka: Agatha Christie, Tragedia w trzech aktach.

  Moje dziecko, aby dać sobie radę z ludźmi, trzeba mieć za sobą kobiety; aby mieć za sobą kobiety, trzeba je znać. Wiedz zatem, że wszystkie kobiety są fałszywe i kurwy. Autor: Voltaire do księcia Mignon, dziecka spotkanego u Émilie du Châtelet.

  Najbardziej mściwymi istotami na świecie są kobiety. Autor: Zbigniew Nienacki, Ja, Dago Władca.

  Nikt tak nie zdradzi kobiety, jak jej najlepsza przyjaciółka. Autorka: Monika Zamachowska

  • wokulska
   17 czerwca 2017 o 13:54

   Cytaty świetne, dające do myślenia.

 2. 21 czerwca 2017 o 10:39

  Pisałam kiedyś na bardzo podobny temat:
  http://pojedyncza.blog.pl/2015/12/18/solidarnosc-jajnikow/
  Mój tekst ma dość pesymistyczny wydźwięk, w rzeczywistości może z nami kobietami nie jest aż tak źle… ale swoje za uszami na pewno mamy.

  • wokulska
   21 czerwca 2017 o 14:14

   Myślę, że generalnie nie jest tak źle. Są piękne przyjaźnie między kobietami. Mam też znajome i koleżanki, które nie interesują się moim życiem intymnym, nie wypytują, nie wartościują. Takie kobiety cenię, w towarzystwie takich kobiet chcę przebywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *