Czerwony Kapturek i zły wilk

Chyba każdy zna bajkę o Czerwonym Kapturku. Jako dziecko nigdy nie zastanawiałam się, dlaczego kapturek jest czerwony, czemu matka wysyła córkę samą do lasu, dlaczego schorowana babcia mieszka samotnie w leśnej gęstwinie i czemu wilk, połknąwszy babcię, pożera jeszcze dziewczynkę. Psychologowie ukuli już niejedną teorię na temat symbolicznego znaczenia poszczególnych postaci. Podobno bajka o Czerwonym Kapturku to opowieść o dojrzewaniu i kobiecej seksualności.

Bajka o Czerwonym Kapturku przypomina mi się zawsze, kiedy słyszę o porwaniu albo zabójstwie małej dziewczynki. Wtedy tłumaczę sobie tę historię na swój sposób. Las to świat pełen niebezpieczeństw, zły wilk- porywacz, zabójca, gwałciciel, a Czerwony Kapturek to jego ofiara. W bajkach wilki atakują zawsze słabsze zwierzęta, takie, które nie mogą stanąć z nimi do równej walki. W życiu dorośli mężczyźni zabijają małe dziewczynki. Słodkie, niewinne, bezbronne. Trochę tak, jakby wyrywali kwiaty i łamali ich pąki. Bez jakiejś konkretnej przyczyny, kierowani impulsem zniszczenia piękna, wdeptania go w ziemię.

Kiedy byłam mała, naszym miastem wstrząsnęła historia zabójstwa pewnej małej dziewczynki. Złym wilkiem okazał się sąsiad, który zwabił dziecko do piwnicy, a tam udusił i zgwałcił. Było to w czasach, gdy nikt nie znał jeszcze słowa „pedofil”, a my całymi dniami biegaliśmy po podwórku z kluczem na szyi, nie śniąc nawet o internecie i smartfonach. Wtedy w nasze beztroskie dzieciństwo wkradł się pierwszy cień i zrozumieliśmy, że wilki można spotkać nie tylko w bajkach.

 

 

  7 comments for “Czerwony Kapturek i zły wilk

 1. ~Colliberta
  18 kwietnia 2015 o 20:09

  dziś to już same złe wilki grasują…

  • wokulska
   18 kwietnia 2015 o 20:31

   Też odnoszę takie wrażenie.

  • ~wilczycaWilk
   22 lipca 2017 o 08:57

   wilki nie są złe i nie grasują tylko normalnie sobie chodzą.

 2. ~Colliberta
  18 kwietnia 2015 o 20:45

  najgorzej, że i w domach się czają…;(

  • wokulska
   18 kwietnia 2015 o 20:59

   Te są chyba najgorsze. Nawet jeśli nie zabiją, jak ten z Brzeźna, złamią życie na zawsze

 3. ~wilczycaWilk
  22 lipca 2017 o 08:58

  wilk nie zjada ludzi pies od wilka nawet powstał

  • wokulska
   22 lipca 2017 o 14:52

   Pozwolę sobie trochę się powymądrzać. Wilk jak zresztą wiele zwierząt funkcjonuje w naszym języku także jako symbol, tak się składa, że raczej negatywny. Mówimy: wilczy apetyt, patrzeć wilkiem, człowiek człowiekowi wilkiem. W dawnych czasach ludzie bali się wilków, były one dla nich zagrożeniem ( przeczytaj opowiadanie „Jamioł” Sienkiewicza). Od wilka nie tylko pies pochodzi, także wilkołak. Na koniec polecam lekturę hasła „Wilk” ze „Słownika symboli” Kopalińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *